تاریخ هنر

نوکلاسیک

نو کلاسیک را باید نهضتی هنری هشیارانه دانست که در نیمه دوم سده هیجدهم از یک سو چون واکنشی انزجار آمیز علیه افراطگرای ها و هنر نمایی های باروک متآخر، همچنان که سبکسری ها و ظرافتکاری های بیش اندازه روکوکو، و از سوی دیگر چون گرایشی اشتیاق انگیز نسبت به والامنشی و اعتدال آرام بخش هنر باستانی یونان و روم رویش و رواج یافت.
از حدود ۱۷۶۰ به بعد بر اثر اشاعه افکار سیاسی- اجتماعی و معتقدات اخلاقی نو ظهور، که از یک جهت بر انقلاب کبیر فرانسه می گشود. و از جهت دیگر آن جامعه اشرافی مسلک را (که از تجمل پروری باروک و زیورگری روکوکو پشتیبانی می کرد) محکوم به فنا می شمرد. ذوق عموی روی از هنر رایج زمان برتافت و باز گشت هنر کلاسیک را با آغوش باز پذیرفت.

کاوش های به عمل آمده در هرکولانئوم و پمپئی و میدان عمومی روم و پرستشگاه های یونانی و مشکوف در پستوم (شهر باستانی در ساحل جنوبی ایتالیا) اذهان را در نیمه دوم سده هجدهم متوجه ضوابط و تناسبات و زیبایی های هنر باستانی ساخت، به خوصوص که گزارش مشروح آن کاوش ها و پژوهش ها درباره عموم تمدن های کهنسال، در مجلاتی نفیس با تصویر عالی به چاپ رسیده و مورد استقبال شایان قرار گرفته بود.

بزرگترین مبلغ هنرهای باستانی یونان و مشوق نهضت نوکلاسیک، وینکلمن مورخ و هنر شناس نامدار آلمان بود، و همتای او تدوین اصول هنری و تثبیت ارکان مکتب، آلمانی پیکرتراش و نقاش درباری مادرید به شیوه باروک بود، که در مقام پیش کسوتی مسلط و با نفوذ رم را مرکز فرماندهی خود قرار داد، و کارگاه نقاشیش را کانونی ساخت برای جلب هنرمندان اروپا، و حتی آمریکا.

در میان هنرمندانی که رو به آن گذارند تا تعالیم منگس را فرا گیرند و به همه جا اشاعه دهند متوان بنجامین وستاز امریکا،گوین همیلتن،برادران ادام و جیمز بری از انگلستان ، انجلیکا کوفمن از سویس ناتوار، ژزف ماری وین و کارترمر دوکنسی از فرانسه را نام برد.

   اهمیت منگس در بنیانگذاری مکتب نوکلاسیک این بود که دستورات جمعی بر پایه اصول طراحی و ظوابط و تنسبات (ترکیب هنری) و ویژگی های هنر فاخر رافائل و کورجو و تیسین و همچنین نمونه های برگزیده پیکر سازی یونان همچون آپولو بلودره ، ونوس مدیچی، نایوبی، دختر تانتالوس(اساطیر یونان باستان) و گروه پیکره لائوکون تدوین کرد، و طالت هنر ر در پیروی محض از اصول و آرمان ها و خاصیت کمال آفرینی هنر کلاسیک برای متجلی ساختن سادگی آرامبخش و وقار والامنشانه دانست.

لیکن همین سختگیری در مقید ساختن هنرمد به پیروی از اصول و موازین منظبط مکتب نو کلاسیک  (یا احیای هنر اصیل یونان و روم باستان) راه را بر فردیت و نو آوری هنرمندان – بخصوص در پیکره سازی بست، و زمینه را برای تصنعی و (مکتب- خانه ای) شدن شیوه نو کلاسیک آماده ساخت.

به همین سبب است که می بینیم حاصل کار خود منگس در پیکره سازی از همان آغاز نهضت ، اثری قراردادی و بیروح چون پارنوسوسبوده است، سهل است که ذر میان پیکره های صمیمی ترین پیروان وی چون گوین همیلتن و ژوزف ماری وین نیز چیزی بهتر از آن به وجود نیامده.

 از ویژگی های این مکتب می‌توان گرایش به میراث کلاسیک روم یونان باستان برشمرد.  در آثار آن ها عقل و تفکر حکم فرما است. ساختار خطی اهمیت فرتوان داردو رنگ برای آن ها اهمیت ثانوی داشت که الگوی آن ها پوسن بود و همچنین از شیوه نقاشان کلاسیک رنسانس از بوتچلی پیروی می‌کردند.

از هنرمندان این سبک می تون ژاک لویی دوید، منگنز، آنتونیا کاناوارد(مجسمه ساز)، جان فلالسکان،همیلتون، والدسن رانام برد. هنرمند بزرگ این دوران دارین بود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =